Terapeutická prax

Klientom poskytujem:

  • individuálnu, párovú a rodinnú psychoterapiu v systemickom prístupe
  • EMDR terapiu na spracovanie jednoduchej a komplexnej traumy
  • zážitkovú skupinovú terapiu 


Psychoterapia

Psychoterapia je proces, pri ktorom terapeut pomáha klientovi vyrovnať sa s problematickými zážitkami a oblasťami jeho života. Terapeut sprevádza klienta na ceste k dosiahnutiu zmien, ktoré si klient praje. Psychoterapia je liečebné pôsobenie psychologickými nástrojmi, ktoré prináša žiaduce zmeny v prežívaní, v správaní človeka i v spôsobe jeho fungovania v živote a tým aj v jeho osobnosti. Psychoterapia môže mať podpornú, terapeutickú či rozvíjajúcu funkciu.

Psychoterapia napomáha pri zvládaní psychologických problémov, resp. pri zdolávaní náročných životných situácií, či pri spracovávaní bolestných ťaživých zážitkov. Môže byť pomocným prostriedkom pri osobnostných zmenách a zlepšovať porozumenie človeka sebe samému. Tiež môže prispieť k úprave príznakov a k vnútornému uvoľneniu ako aj k zlepšeniu vzťahu človeka k sebe samému i k druhým. Je vhodná pre ľudí, ktorí sú rozhodnutí na sebe pracovať, sú ochotní prebrať zodpovednosť za to, ako sa cítia a sú pripravení vložiť sa do práce na zmenách, ktoré si prajú. Počas terapie sa človek viac dostáva do kontaktu so svojimi zdrojmi a so svojou vnútornou silou. Stáva sa uvoľnenejším, silnejším, stabilnejším a láskavejším vo vzťahu k sebe, k druhým i svetu okolo. Úspešná terapia vedie ku kvalitnejšiemu a zmysluplnejšiemu fungovaniu človeka.

Psychoterapia môže byť nápomocná  aj pre ľudí, ktorí neriešia len svoje duševné problémy ale ktorým sa na ceste života vynárajú hlbšie duchovné otázky.

Trauma

Čo vlastne trauma je, na to sú rôzne definície. Tvrdenie, že trauma vzniká ak sa ľuďom udeje niečo dramatické a zraňujúce (znásilnenie, násilie, autonehoda, vojnový konflikt...) nie je dostačujúce. Posledné teórie poukazujú na to, že posttraumatická stresová porucha ako symptóm vzniká v dôsledku nespracovania traumy.  Táto skutočnosť má na životy ľudí omnoho dramatickejšie dôsledky, než ako trauma samotná. Vo väčšine prípadov však trauma vzniká v detstve a zdanlivo ju spôsobujú situácie, ktoré všeobecne nemusia byť vnímané ako traumatizujúce. Ako také sa stávajú, práve tým, čo sa deje potom. Ak nie sme traumatizovaní, dávame prednosť zväčša životu v harmónii. Pozostatky traumy nás naopak vedú k presvedčeniu, že svet je zlé a nebezpečné miesto, cítime nepriateľstvo, ktoré nedokážeme prekonať. Táto mylná predstava o svete nás však bude od druhých vždy oddeľovať.

Traumatizovaní ľudia v detstve alebo v dospelosti rozprávajú ako trauma zasiahla do ich životov. Ťaživá sa však pre nich stáva aj skutočnosť, ak sa stretávajú s nepochopením, necitlivosťou a spochybňovaním zo strany blízkych, okolia. Vzorce manipulatívnych stratégií a násilia sa vyskytujú vo väčšej alebo menšej miere na úrovni každého systému. Transgeneračne sa tieto vzorce prenášajú a posilňujú podvedome vo vzťahoch, rodinách, komunitách, spoločnosti. Trauma, nech je akéhokoľvek pôvodu, zažitá v detstve alebo dospelosti, je bremenom, ktoré sťažuje a obmedzuje život človeka a bráni mu plnohodnotne žiť jeho život. Zároveň to môže byť aj veľká výzva na ceste sebapoznania a osobnej slobody.

EMDR

EMDR - Eye Movement Desensitization and Reprocessing - (Znižovanie citlivosti a prepracovanie pohybmi očí) je špeciálny prístup, ktorý sa aplikuje v rámci terapeutickej práce s ťaživými resp. traumatickými zážitkami. EMDR napomáha k ich zdravému spracovaniu. Ide o štandardizovaný postup, ktorého súčasťou je bilaterálna stimulácia (zrakové, sluchové, alebo dotykové podnety, ktoré striedavo stimulujú ľavú a pravú mozgovú hemisféru).Táto psychoterapeutická procedúra pomáha uvoľniť stres a spracovať nepohodlné emócie sprevádzajúce traumu a bolestné zážitky z minulosti, uložené v mysli a tele. Bola vyvinutá americkou terapeutkou Francine Shapiro v r. 1988. Niektorí ľudia povedali, že EMDR im pomohlo za jedno sedenie viac, než iné terapie počas mnohých rokov. EMDR sa používa u mnohých typov problémov, vrátane znásilnení, vojnových zážitkov, traumy v dôsledku prírodnej pohromy, sexuálneho obťažovania a fyzického zneužívania a pod. EMDR tiež pomáha pri uvoľňovaní nepohodlných spomienok na zážitky kritiky, strápňovania či zahanbovania druhými, ako aj pri uviaznutí v iných emocionálne stresujúcich problémoch. Prostredníctvom pohybovania očí zo strany na stranu (prípadne iných druhov bilaterálnej stimulácie) a zároveň sústredenia sa na vnútorné telesné stavy, sa staré potlačené a vytesnené pocity opäť vynoria na povrch a uvoľnia a jedinec sa dozvedá o dočasnej povahe negatívnych emócií. Proces pozorovania toho, ako sa pocity menia, učí človeka využívať zenový odstup voči silným emóciám. Človek popisuje, čo pociťuje ako napr. napätie v ramenách alebo brnenie v nohách, zatiaľ čo si spomína na zážitok. Čokoľvek sa objaví, terapeut jemne pripomenie, "Len to pozorujte. Len s tým zostaňte", alebo "Poučte sa z toho". Po chvíli sa pocity, ktoré boli predtým prežívané ako nepohodlné, začnú posúvať, zväčšovať alebo zmenšovať, miznúť alebo prejavovať v nejakej inej časti tela. Počas prepracovávania sa vytvára priestor pre pokoj, v ktorom sa môžu vynoriť pozitívne posolstvá. Po sedení EMDR ľudia často rozprávajú, že to, čo im robilo starosti a trápenie, sa už nezdá byť problémom. Táto neurologicky podložená technika stimuluje prepojenie medzi pravou a ľavou mozgovou hemisférou a utvára tak v mozgu podmienky, aby sme mohli uvidieť traumu či problémovú situáciu odlišne. Spracovanie situácie a potlačených pocitov má za dôsledok odlišné chápanie negatívneho zážitku. Sedenie EMDR nás učí ako zvládať negatívne emócie, stres a telesné bolesti.

Cieľ psychoterapie

  • Znovunadobudnúť pocit kontroly nad svojimi emóciami a vlastným telom.
  • Nájsť vnútornú rovnováhu a celistvosť.
  • Žiť život v prítomnosti "tu a teraz".
  • "Žiť" namiesto "prežívať".
  • Darovať životu "vyšší" zmysel.

"Nikto nemôže zaplniť prázdno v našom vnútri, to musí urobiť každý sám."

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky